DOLAR 30,9181 0.01%
EURO 33,4821 0.07%
ALTIN 2.013,380,08
BITCOIN %
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

33 okunma

Depremde 26 kişinin öldüğü Kavak Apartmanı sanıkları hakkında karar

ABONE OL
13 Eylül 2023 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bulunan Kavak Apartmanı da yıkıldı. Yıkılan apartmanda 26 kişi hayatını kaybederken çok sayıda vatandaş da yaralandı. Olay sonrası yürütülen soruşturma sonucunda aralarında Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak ile Mustafa T., Serdar Çelebi K. ve Fatma D. isimli şahıslar tutuklandı, Mine S. S. ve Ömer Faruk Ö. isimli şahısların ise tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame İslahiye Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Hazırlanan iddianamede, belediye başkanı seçilmeden önceki yıllarda yapılan binanın müteahhidi olan Ökkeş Kavak ile diğer sanıkların, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

1998’DE RUHSATSIZ OLARAK BAŞLANMIŞ

Hazırlanan iddianamede, binanın yapımına ruhsatsız olarak 1998 yılında başlandığı ve 2001’de tamamlandığı belirtilirken, yıkılan binanın 26 Aralık 2013’te inşasına yeni başlanmış gibi gösterilerek sahte evrakla yapı ruhsatı düzenlendiği ve binanın yapı izin belgesinin olmadığı kaydedildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI

İddianamede, 26 kişinin hayatını kaybettiği Kavak Apartmanı arsa sahibi A.G. tarafından ibraz edilen yapı ortaklığı sözleşmesi uyarınca binanın yapıldığı tarih itibarıyla yapım sorumlularının sanıklar Ökkeş Kavak ve Mustafa T. olduğu, binanın yapı ruhsatı alındığı tarihte müteahhidinin Ökkeş Kavak, şantiye şefinin Serdar Çelebi K., uygulama denetçisinin Mine S.S., kontrol elemanın Ömer Faruk Ö., laboratuvar teknisyeninin Fatma D. olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesince hazırlanan bilirkişi raporunda yer aldı.

ZEMİN ETÜDÜ YAPILMAMIŞ, KALİTESİZ MALZEME KULLANILMIŞ

Binanın yapıldığı tarih itibarıyla herhangi bir zemin etüdü, statik proje hesap raporu olmaksızın yapıldığı ve donatı detaylandırmasının yetersiz olduğu belirtilen raporda, kullanılan malzemelerin kalitesinin yetersiz olduğu kaydedildi.

SAHTE ZEMİN ETÜDÜ RAPORU DÜZENLENMİŞ

Zemin etüt raporunda R.K. adına atılı imzanın bu kişiye ait olmadığının tespit edildiği belirtilen raporda, “Söz konusu zemin etüt raporunun da sahte olarak düzenlenerek binanın ruhsatlandırma aşamasında kullanıldığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“SANIKLAR, BİNANIN YIKILMASINDA VE KİŞİLERİN ÖLÜMÜNDE TAKSİRLİ EYLEMLERİ İLE SORUMLUDUR”

Binaya ilişkin düzenlenen tutanaklarda yer alan imzaların söz konusu kişilere ait olmadığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, şunlara yer verildi:

“Sanıkların görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek binanın ruhsatlandırıldığı tarihteki deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını kontrol etmeksizin ve sahte belgelerle yapı ruhsatı düzenlenmesini sağladıkları, bu haliyle binanın yıkılmasında ve kişilerin ölümünde taksirli eylemleri ile sorumlu oldukları tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş