DOLAR 31,1995 0.17%
EURO 33,8447 0.09%
ALTIN 2.037,120,22
BITCOIN 18877426,11%
Ankara
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

51 okunma

Depremin yaralarını bu merkezler saracak

ABONE OL
11 Eylül 2023 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu kapsamda Shell, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile güçlü bir dayanışma ağı oluşturdu. Aynı zamanda Kadınların Elinden sosyal girişimi iş birliğiyle depremden etkilenen kadın girişimcilerin ürünlerini Shell Select marketlerde satışa sunarak, gelir elde etmelerinde rol alıyor.

Hatay Aşağı Ekinci 1 Konteyner Kent’te TEGV iş birliğiyle kurulan Shell Öğrenim Birimi, Belen’deki Basketbol Köyü Konteyner Kent’te TOG işbirliğiyle kurulan Shell Destek Merkezi ve Hatay-İzmir Konteyner Kent’teki TKDF Shell Mor Yerleşke’nin açılışları geçtiğimiz perşembe günü yapıldı. Açılışlar öncesi gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, başlattıkları dayanışma hareketinin güçlenerek devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Shell Türkiye olarak toplumumuza olan sorumluluğumuzun bilinciyle, afet sonrası bölgenin kalkınması için sosyal projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Çocuklar, gençler ve kadınlar başta olmak üzere bölge halkına sosyal ve duygusal destek sağlamak için harekete geçtik. Hedefimiz iki yıl içinde en az 100 bin kişiye ulaşmak. Ayrıca, bölge kadınlarının ekonomik güçlenmesini sağlamak amacıyla Kadınların Elinden sosyal girişimiyle kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Shell Select Marketler’de misafirlerimizle buluşturuyoruz. Shell olarak yüz yıldır ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunma hedefiyle çalışıyoruz. Bugün de afet bölgesinde toplumumuzu güven ve umut dolu bir geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Birlikte başaracağımıza yürekten inanıyoruz.”

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem çocuklarla birlikte.

İyileşme süreci

Shell, TEGV işbirliğiyle Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya’daki konteyner kentlerdeki toplam 12 öğrenim biriminin sekizi tamamlandı, dördü ise kurulma aşamasında. Bu merkezlerde çocuklara eğitim ve sosyal etkileşim imkanları sunarak iyileşme sürecine katkı sağladıklarını belirten TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, “27 ilde 66 etkinlik noktamızda, deneyimli gönüllülerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Deprem bölgesinde 17 Eğitim TIR’ımız Ateşböceğimizle çocuklarımıza sosyal-duygusal etkinlikler veriyor; yaşadıkları travmanın etkisini hafifletmeye çalışıyoruz. Shell Türkiye’nin desteği ile kurmakta olduğumuz öğrenim birimlerimizde yılda 15 binden fazla çocuğumuzun yararlanacak olması bizleri çok heyecanlandırıyor” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay’da 6-17 yaş ve 18-25 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için TOG işbirliğiyle iki destek merkezi kuran Shell, gelişime yönelik eğitimler ve atölyeler sunuyor. Toplantıda konuşan TOG Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, “Afetin ilk gününden bu yana binlerce Toplum Gönüllüsü gençle birlikte depremin olumsuz etkilerini azaltmak için sahada gönüllü çalışmalara katıldık. Depremin üzerinden yedi ay geçti, şimdi toparlanmak ve iyileşme sürecine katkıda bulunmak için dayanışmanın daha uzun soluklu olması gerektiğine inanıyoruz. Destek merkezleri fikri de bu inançla ortaya çıktı. Destek merkezlerimizle; başta gençler ve çocuklar olmak üzere depremden etkilenen herkese sosyal ve duygusal destek vermeyi hedefliyoruz. Kitaplık, bilgisayarlı çalışma alanları, gençlerin hem öğrenip hem de üreteceği atölye alanlarının da bulunduğu bu merkezler, minimum iki yıl boyunca bölge insanının güçlenmesine katkı sağlayacak” diye konuştu.

Yerelden istihdama katkı

Shell Türkiye, TKDF işbirliğiyle Hatay ve Malatya’da altı Mor Yerleşke kurdu. Bu merkezler kadınlara güvenli bir alan sunuyor ve sosyal ağlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oluyor. TKDF Başkanı Canan Güllü, şu bilgileri verdi:

“Bölge halkının deprem sonrası dönemde sosyalleşmek ve sosyal ağlarını yeniden inşa etmek; sosyal destek almak ve hakları, sağlıkları ilgili konularda bilgi almak için Mor Yerleşkeler önemli bir rol üstleniyor. Mor Yerleşkelerde, kadınların ve çocukların kendilerini rahat hissettikleri ve yargılanmadan kendilerini ifade ettikleri bir alan sunuyoruz. Bugün itibariyle 30 Mor Yerleşke’de depreme maruz kalanlara hizmet veriliyor. Yerleşkelerin altısı, yüzüncü yaşını kutlayan Shell Türkiye  tarafından kurularak bir yıl boyunca hizmet vermesi için finanse edildi. Bu süreçte bize güvendikleri ve yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederiz. Dünya Sağlık Örgütü normlarına göre dizayn edilen ve psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya ebe ve hemşire, çocuk gelişimci ile hizmet verecek Mor Yerleşkeler yerelden istihdama da katkı sundu.”

Kadın girişimcilere destek

Depremlerin ardından bölgedeki ticari faaliyetleri ve kadın girişimciliğini desteklemek üzere Shell, “Kadınların Elinden” adlı sosyal girişimle işbirliği yaparak, deprem bölgesindeki kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Shell Select Marketler’de tüketicilerle buluşturdu. Mayıs ayından itibaren sunulan atıştırmalıklardan oluşan bu ürünlerin satışa sunulması, Shell misafirlerinin de destekleriyle bölgede ekonomik kalkınmaya hizmet ediyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş