DOLAR 30,9181 0.01%
EURO 33,4821 0.07%
ALTIN 2.013,380,08
BITCOIN %
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

65 okunma

Asgari ücret ara zammı için uzman isimlerden ilk değerlendirme!

ABONE OL
21 Haziran 2023 00:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ara zam açıklandı. Peki yüzde 34’lük zam için uzman isimler ne dedi? İşte detaylar…

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Öncelikli olarak çalışanlarımıza, işverenlerimize vatandaşların tümüne hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Asgari ücret toplumumuzun yüzde 100’ünü ilgilendiren bir husus. O bakımdan 2023 yılının 2. altı aylık dönemi için önemli Asgari ücret 11 bin 402 TL’ye yükseltildi ancak şunu işaret ediyoruz. Çalışanlarımızın cebine fazla ücret açısından olumlu bireysel ödemelerde bu artış yüzde 34’lük bir artış zorlayacak. Hükümetimizin bu noktada bazı tedbirler almasında yarar olduğunu düşünüyorum.

Asgari ücretle çalışanlar, işveren kesimine destekler sağlanmıyor ama bireysel ödemeler diye tabir ettiğimiz askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, GSS primi vs bu oranda artış söz konusu.

Bu rakamın yükseltilmesi ya da zam yapılmasının karşısında da fiyat istikrarının korunması eğer aynı oranda tedbir alınarak korunabilirse bunun önemli bir anlam olduğunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Piyasalarda bir fiyat istikrarsızlığı söz konusu olduğu taktirde yüzde 34’lük artışın 1 ay içerisinde veya 2 ay içerisinde bir anlamı kalmamış olacak.

ENFLASYONLA MÜCADELE KONUSU

Haziran ayının 2. altı aylık dönemine ilişkin gerek ekonomi politikaları, bankacılık politikaları açısından son derece önemli. Haziran ayından itibaren artık bu konuda rafa kaldırılmış, tedbirler alınmış olarak 1 Temmuz ile yeni bir döneme girmiş olacağız.

Kurban Bayramının da girmesiyle birlikte vatandaşlar önlerini görerek hükümet bu adımı atmış oldu. Bende hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Şimdi Verilen zammın korunması açısından Ticaret Bakanlığı’nın tedbir alması gerekiyor. Sayın Atalay da önemli bir konuya parmak bastı. Zammın anlam ifade edebilmesi için enflasyonun kontrol altına alınması gerekiyor. Fiyat istikrarının korunması, hızla istihdamın artırılması şeklinde değerlendirmek mümkün.

480-500 bandında olacak şekilde değerlendirme yapmıştık. Yıl sonuna kadar verilen rakam 480 dolar seviyesinde kalmış olacak.

Ekonomist Muhammet Bayram ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yapıcı ve olumlu bir manada, burada açıklanan rakamın sorumluluğunu taşıyarak rakam telaffuz etmiştik. Yüksek rakamın enflasyona sebebiyet vereceğini makul seviyede artışın olumlu olacağını düşünmüştük. Çalışma Bakanı, TÜRK-İŞ, TİSK Başkanı’nın açıklamaları yapıcıydı. 11 bin 402 TL hayırlı olsun. Enflasyonun 2 katlık seviyede artış olduğunun enflasyonun hayli üzerinde artış olduğunu görebiliriz.

İşveren desteği olarak 400 TL destek 500 TL’ye artırıldı. Bu biraz sınırlı bir şekilde kalmış bunun yanında işverene bazı destekler olabilecektir. Çalışma hayatının diğer sorunlarına odaklanıldı açıklamasını yaptı TİSK Başkanı, 11 bin 402 lira işverenler tarafından makul seviyede karşılanan bir seviye, çalışanlar açısından enflasyonun üzerinde.

11 bin 500’ler seviyesini işaret etmiştik. 11 bin 400’TL buna yakın bir rakam.

ENFLASYONA MÜCADELE KAPSAMINDA NASIL ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Hızlı bir şekilde kararın alınması önemliydi piyasada belirsizlik ortadan kalktı, yüksek telaffuz edilen rakamlar enflasyona sebebiyet veriyordu. Bu kapsamda hızlı bir şekilde bu karar alındı. 22’sinde PPK kararı açıklanacak ve faiz kararı açıklanacak. Piyasadaki belirsizlik ortadan kalkacak. Asgari ücret maliyet unsuru olarak dikkate alındığında işverenler 11 bin 402 TL’yi maliyetlerine yansıtacaklar. Perşembe günü PPK kararı açıklandıktan sonra belirsizlik ortadan kalkacaktır.

Enflasyonla mücadele kapsamında hükümet gerekli önlemleri almıştı. 500 dolar civarında olacak söylemi karşılanmış oldu. Rekabetçi bir asgari ücretin değerlendirildiğini düşünüyorum. 480 dolar civarındaki asgari ücret Türkiye Cumhuriyet tarihindeki rekor düzey. Asgari ücret tekrar rekor düzeyde daha önce 455 dolardaydı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş